top of page
  • תמונת הסופר/תShiri

החודש הראשון ללימודים

עודכן: 10 במאי 2021

בחודש הראשון ללימודים הבנות הלכו בשמחה לבית הספר. הן שמחו להכיר ילדים חדשים, וגם העובדה שהיו בכיתה שני ילדים דוברי עברית הקלה עליהן את ההשתלבות. בשבוע השני ללימודים הייתה מסיבת יום הולדת לאחד הילדים מהכיתה, זה היה כל כך מרגש, הזדמנות ראשונה לפגוש את ההורים של הילדים ולנסות לפתח קשרים חברתיים.

היום הולדת הייתה בקאנאל אולימפיק מתקן שנבנה לאולימפיאדה שהתקיימה

בברצלונה ב-1992, לתחרות שייט. כיום יש שם סקי מים בכבלים ומתנפחים על המים בקיץ. אחת האימהות ניגשה אלי לאחר ששמעה אותי מדברת בעברית עם הבנות וסיפרה בהתרגשות שהיא קצת מדברת עברית (למדה בבית ספר יהודי במקסיקו) מאותו רגע ועד היום אנחנו חברות.

מחנכת הכיתה דיברה רק ספרדית, הבנות חשו תסכול כשרצו להשתתף בשיעורים ולא ידעו לדבר את השפה. פניתי למחנכת וביקשתי ממנה לקבל מראש את הטקסטים שהיא מלמדת. כל יום אחר הצהריים ישבנו יחד לקרוא את הטקסטים כדי שהן יגיעו לבית הספר עם ידע מוקדם על החומר הנלמד בכיתה. לאט לאט בשילוב עם השיעורים בקבוצה שהן קיבלו בבית הספר וההטרמה בבית הן החלו לרכוש את השפה.

מסיבת חנוכה התקיימה בבית הכנסת, הבנות הופיעו עם מחרוזת שירים לחנוכה, שמחתי על האפשרות לשמר את המסורת ולקחת חלק פעיל כמו שהן עשו בישראל.

התעודה הראשונה הייתה מאוד מתסכלת, בישראל הן היו תלמידות מצטיינות ופה הן קיבלו ציונים נמוכים, הלימודים התקיימו בארבע שפות: ספרדית, קטלן, אנגלית ועברית (שפה). זה היה רגע של משבר. הרגשתי אכזבה שבית הספר לא יצר תעודה מיוחדת לתלמידים חדשים, תעודה שמחזקת אותם על המאמץ והניסיון להשתלב בבית הספר. באותו זמן גם נסענו לביקור בישראל, מאוד חששתי מהביקור הזה. חשבתי שהבנות ירגישו את החיבוק של החברים והמשפחה ולא ירצו לחזור לברצלונה. זה אכן היה ביקור קשה רגשית, אבל כשחזרנו פתאום קרה משהו – הבנות התחילו לדבר בספרדית. המחנכת קראה לי לשיחה ושאלה מה קרה?! עניתי לה שאני חושבת שהן הבינו שהמעבר הוא סופי ושהן חייבות להתחיל לדבר כדי להשתלב בחברה. הן החלו להשתתף בשיעורים בכיתה והציונים שלהן השתפרו מאוד. ואז היה רגע שהן ביקשו לא לשבת יותר ליד הילדים דוברי עברית כי הן לא רצו יותר שיתרגמו להן את המורים. הן הרגישו מספיק בטחון לנסות לבד. הבנות בכיתה קיבלו אותן מאוד יפה, הן הלכו אליהן הביתה אפילו שבהתחלה התקשורת הייתה מאוד לקויה בגלל השפה. אבל המקומיות שמחו על ההזדמנות ללמוד עברית.

בסוף השנה אחת הבנות שלי נסעה למחנה קיץ במדריד ל-10 ימים וחזרה כשהיא מדברת ספרדית שוטף. היא הכירה ילדים נוספים מרחבי ספרד ושמרה איתם על קשר עד המפגש הבא.

בספרד החל מגיל 4 ילדים יוצאים לטיולים שכוללים לינה מחוץ לבית. היה לי מאוד קשה לשלוח אותה למחנה של 10 ימים במדינה זרה וקצת רחוק מהבית (5 שעות נסיעה ברכב) אבל מאוד שמחתי שהיא רצתה לנסוע ולהכיר ילדים חדשים.


איך בוחרים מסגרת חינוכית ברילוקיישן?

1. מומלץ לדבר ולהתייעץ עם אנשים שגרים באזור ולשמוע מהם על המסגרות הקיימות. בחו"ל יש בתי ספר פרטיים וציבוריים. מקובל גם לבקש לשוחח עם הורים בבתי הספר ולקבל מהם מידע וחוות דעת.

2. תקציב – בתי ספר פרטיים יש להם עלות חודשית שמשתנה מאחד לשני. חשוב לברר מה העלויות ומה כולל השכר לימוד (אוכל, הסעות, טיולים)

3. שפה – לרוב בתי ספר מלמדים בשפה המקומית, חשוב לבדוק האם יש סיוע לתלמידים שאינם דוברים את השפה. בכל העולם יש גם בתי ספר אמריקאיים שמלמדים באנגלית.

4. מסורת – מי שחשוב לו לשמור על המסורת היהודית יכול לבדוק האם יש בית ספר יהודי, או קהילה יהודית שגם היא מקיימת לרוב מפגשים ופעילויות לילדים (לא תמיד בשפה העברית).


איך הילדות התמודדו עם האוכל בבית הספר ומה עושים עם חוגים לילדים ברילוקיישן? על זה אני אספר בטור הבא.Choose from 8 stunning layouts

Your Wix Blog comes with 8 beautiful layouts. From your blog's settings, choose the layout that’s right for you. For example, a tiled layout is popular for helping visitors discover more posts that interest them. Or, choose a classic single column layout that lets readers scroll down and see your post topics one by one.

Every layout comes with the latest social features built in. Readers can easily share posts on social networks like Facebook and Twitter and view how many people have liked a post, made comments and more.


Add media to your posts

When creating your posts you can:

  • Upload images or GIFs

  • Embed videos and music

  • Create galleries to showcase a media collection

Customize the look of your media by making it widescreen or small and easily align media inside your posts.Hashtag your posts

Love to #hashtag? Good news!

You can add tags (#vacation #dream #summer) throughout your posts to reach more people. Why hashtag? People can use your hashtags to search through content on your blog and find the content that matters to them. So go ahead and #hashtag away!


22 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

コメント


bottom of page